Formát debaty se neustále mění. Nejzajímavější témata k diskuzi. Jak navrhnout zajímavé téma ke konverzaci Vyberte si zajímavé téma k diskusi se studenty

Účelem této mimoškolní aktivity je seznámit teenagery s podstatou a příčinami konfliktů a pomoci jim osvojit si dovednosti řešení konfliktů. Využil jsem herní, role-playing, skupinové a interaktivní technologie.Výuka probíhá formou debatní hry. Toto téma vzbuzuje u studentů velký zájem kvůli relevanci tohoto tématu pro děti dospívání.Výuka je postavena s ohledem na požadavky federálního státního vzdělávacího standardu. Dětem byly nabídnuty problémové situace z reálného života, které měly analyzovat a navrhnout způsoby jejich řešení.

Stažení:


Náhled:

Hodina - diskuse v 7. ročníku na téma:

„Konflikty mezi teenagery“.

Forma práce: skupinová

Cíle: Pomoci žákům osvojit si dovednosti řešení konfliktní situace, usilovat o hodnocení samotné konfliktní situace, jejího obsahu, nikoli lidských vlastností partnerů.

úkoly:

1) Popište pojem „konflikt“, zvažte povahu konfliktu, určete pozitivní a negativní stránky.

2) Seznámit se s metodami řešení konfliktů, rozvíjet schopnost konstruktivního chování během konfliktu.

Zařízení: karty s podporou řeči, strom tolerance, barevná kolečka, listy A3, pera, karty pro dialogy.

Průběh akce:

1.U: Chci s vámi zahájit naši akci poetickými replikami a musíte uhodnout, jaké je téma našeho dnešního rozhovoru.

Líčíme se, hádáme se, děje se to různými způsoby.

Konflikty se rodí a pohybují se v kruhu.

Že nám něco není jasné, pak nejsme pochopeni.

Jak důležité a užitečné je prostě si navzájem naslouchat!

Jen se naučme mluvit

Mezi problémy a větami se učíme komunikovat.

Snažte se být zdvořilí, snažte se být přátelští!

Pak se zraňující slova nebudou opakovat.

Je to tak, naše téma je „Konflikty mezi teenagery“.

2.U: Pojďme brainstorming. Protože se bavíme o konfliktech adolescentů, vyjmenujte, s kým mohou mít adolescenti konflikty. (Odpovědi studentů - s rodiči, s přáteli, se spolužáky, se sousedy, s příbuznými, s učiteli, s trenéry atd.)

3.U: Kluci, na stolech máte listy A3, pracujete ve skupinách. Doprostřed listu byste měli napsat slovo konflikt - a kolem tohoto slova by měl každý člen týmu napsat, co způsobuje konflikty mezi teenagery (N: příliš mnoho domácích úkolů, nudné hodiny a učitelé, nedostatek kapesného atd.) 2-3 minut, poté týmy vstanou, jdou k dalšímu stolu a analyzují práci sousedního týmu. Učitel v polovině fronty požádá týmy, aby vyslovily své odpovědi.

4. Nyní si vezměte kousky papíru a pera a udělejte si seznam těchto problémů v pořadí důležitosti pro vás osobně (nejdůležitější problém pro vás bude pod číslem 1 a ten méně důležitý pod číslem 10). Tabulka číslo 1, číslo 4 - pojmenujte nejdůležitější problém, tabulka číslo 2, číslo 3, pojmenujte pro vás nejméně důležitý problém. Vidíte, každý má jiné problémy.A řekněte mi, proč vznikají konflikty, že jo, protože každý jsme jiný, máme jinou barvu pleti, jiné náboženství, jiný vkus, vášně a přesvědčení, ale musíme respektovat názory toho druhého.

5. Učitel: Řekněte mi prosím, jaký konflikt je ve vašem chápání a s čím jej spojujete? Podle slovníku je konflikt neřešitelný rozpor spojený s konfrontací a akutními emocionálními zážitky. Konflikt vzniká v důsledku neslučitelnosti představy o situaci, činu a metodách jednání. Konflikt končí, pokud jsou strany spokojeny se ziskem nebo ztrátou, nebo uznají, že pokračování konfliktu nemá smysl.

6. Učitel: Co si myslíte, je konflikt škodlivý nebo užitečný?

Pojďme si hrát na optimisty a pesimisty (Tým č. 1, optimisté a věří, že konflikty jsou užitečné, a tým č. 2 jsou pesimisté a věří, že konflikty jsou škodlivé.) Odpovědi:

Optimisté - bez konfliktů je život fádní a nudný; konflikty vám umožní vyjasnit si tvrzení protichůdných stran a dojít k porozumění.

Pesimisté – lidská důstojnost trpí konflikty; vidění se zhoršuje, jsou postiženy nervy, kardiovaskulární systém; kazit vztahy dříve blízkých lidí.

Výborně!

7. Učitel: A nyní vám chci představit připomenutí o řešení konfliktů a vy je pozorně poslouchejte a zapamatujte si je, protože na konci naší akce vás požádám, abyste je reprodukovali:

1. Mluvte mezi sebou častěji zdvořilá slova!

2. Vždy říkejte pravdu. Lži nedělají člověka krásným.

3. Buďte přirození v komunikaci. Respektujte pocity druhých!

4. Nebojte se pravdy k vám mluvené!

5. Nepřerušujte účastníka rozhovoru. Odvažte se poslouchat!

6. Neznečišťujte svou řeč obscénními slovy!

7. Nikdy se nevymlouvej za sebe (nikdo mě neposlouchá, nikdo mi nerozumí).

8. Nebuďte osobní, nekritizujte ani neurážejte partnera!

9. Pracujte na řešení problému. Navrhněte způsoby, jak konflikt vyřešit!

10. Vědět, jak se omluvit, pokud se mýlíte, a přiznat svou chybu!

A nezapomeňte, prosím, na faktory bezkonfliktní komunikace:

Úsměv, přátelský tón, zdvořilost, neutrální tón, přátelskost, zájem, lehkost gest.

11. Učitel: teď si zahrajeme hry na hraní rolí. Tým č. 1 hraje dějový dialog pro danou situaci a tým č. 2 působí jako psychologové, určují, kdo jsou účastníci konfliktní situace, předmět konfliktu a způsoby jeho řešení a následně si vyměňují role .

Dialog #1.

Hej, Olegu, rychle mi dej dálkové ovládání!

Ne, nebudu. Za 5 minut začne můj oblíbený televizní seriál "Mládí" o hokejistech. V tuto dobu se na to vždy dívám!

Taky se chci dívat na televizi. Dnes je mistrovství světa.

Mami, Sasha mi nedovolí dívat se na televizi!

Práskač! Také mám stejné právo dívat se na televizi jako vy!

Mami, a on volá jména! (Dva bratři, televize, souhlasí, že se budou střídavě dívat na televizi)

Dialog #2

Olyo, běž umýt nádobí, vynes odpadky a pak jdi do obchodu pro chleba!

Ale mami, proč zase já? A Natasha zase nic nedělá!

Dcero, Natasha se připravuje na zkoušky, nemá čas!

Jo a má čas jít v sobotu na diskotéku!

Ale musí odpočívat! Nehádej se s matkou. Udělejte, co se říká!

Jak jsem z toho všeho unavený! (Matka a dcera, domácí práce, rovnoměrné rozdělení povinností)

12. Učitel:

Jak těžké je komunikovat.

Každý má právo na osobní cizost.

A pokud se názory obvykle liší,

Na pomoc musí přijít tolerance!

Doplňuje porozumění.

Vede k rozšíření hranic viditelnosti.

Teplo duše naplňuje mysl.

Jen nám občas chybí trpělivost.

Než budete stromem tolerance, žádám vás, abyste na samolepky napsali, co je třeba udělat, aby v našich životech bylo méně konfliktů, a jak je vyřešit mírovou cestou. Podívejte se, jaký máme pestrobarevný strom tolerance, kolik lidí, tolik různých názorů!

13. Učitel: A na závěr máte na stolech různobarevná kolečka – červený, zelený a černý. Nyní musíte odpovědět na mou otázku pomocí těchto kruhů.

Považujete diskusi na toto téma za užitečnou a změní vaše chování v konfliktní situaci (ano - červená, ne - černá, pochybná - zelená)

Učitel:

V životě můžete žít různými způsoby,

Ve smutku, ale možná i v radosti.

Jezte včas, pijte včas

A dělat někomu špatné věci.

A můžeš to udělat: vstaň za úsvitu,

A myslet na zázrak

Získejte slunce s popálenou rukou a dejte ho lidem!


Obchodní hra pro teenagery "Debata"


Hru hrají dva týmy po 8-10 lidech. Předtím se oba týmy seznámí s pravidly hry, dohodnou se na tématu debaty (mělo by být relevantní a zajímavé pro teenagery). Týmy společně vyberou nebo vypracují tezi, která bude základem sporu. Smysl sporu spočívá v malé částečce negace „ne“, která provokuje týmy k hledání argumentů a protiargumentů. Týmy zároveň připravují podklady pro obě pozice, jelikož o otázce herní role se rozhoduje až v den srazu losováním.

Během jednání jeden z týmů předkládá systém důkazů (případu) na obhajobu předložené teze a snaží se přesvědčit účastníky a Radu spravedlivých o správnosti jejich postoje – jedná se o „Afirmaci“ („Afirmace“ U“) tým. Druhý tým kritizuje postoj oponentů a snaží se svůj postoj podložit argumenty - antitezí. V souladu s tím je tento tým "negativní" ("O"). Konečné rozhodnutí činí Veletržní rada, ve které jsou kromě organizátorů akce přizvaní odborníci na téma debaty a také jeden zástupce z hrajících týmů.

Hraní rolí: v každém týmu jsou vybráni tři řečníci a jeden zástupce je vyslán do Rady spravedlivých. Určitě potřebujete protokolistu, který by hlavní teze řečníků zaznamenal na tabuli nebo list kreslicího papíru. Hru hraje jeden nebo dva prezentující, jejich příprava má velký význam. Řečníci se v řeči střídají, každý vede jen svou část sporu, týmy dostanou v určitou dobu čas na otázky. Posuzování v debatách je zásadní, takže kritéria pro bodování musí být velmi jasná.

pedagogické možnosti. Debata má svůj původ ve starověkém Řecku, kde byla důležitým prvkem demokracie. Nyní se debata využívá k získávání znalostí a dovedností nezbytných pro aktivní život v moderní demokratické společnosti.

Hra „Debata“ pomáhá teenagerům rozvíjet schopnost kriticky myslet, uvažovat a produktivně organizovat proces diskuse. „Debaty“ tvoří připravenost vzdorovat „informačnímu zombie“ a schopnost samostatně, vědomě rozvíjet životní pozici. Hra umožňuje trénovat dovednosti samostatné práce s literaturou a prameny, rozvíjet dovednosti vést diskusi a obhajovat svůj vlastní názor, slyšet a správně vnímat druhého člověka, pomáhá pochopit, že i jiná pozice má právo na existenci . Jako týmová hra hra učí interakci, týmovou práci, rozvíjí schopnost sdílet nápady a myšlenky se členy týmu, pomáhat si a podporovat se.

Charakteristickými rysy debaty jsou: dodržování přísného časového limitu, jasné předepisování rolí, rozmanitost a objektivita hodnotících kritérií.

Hra vyžaduje seriózní informační přípravu,Proto se skládá z několika fází:

1. Tipy, jak se nejlépe připravit na hru, vysvětlení pravidel Debatní hry, sestavení týmů.

2. Týmová porada: diskuse a volba tématu diplomové práce. Téma musí splňovat tyto podmínky: srozumitelnost formulace, nesoulad, perspektiva pro diskusi, význam pro účastníky a diváky. Teze by navíc měla znít tak, že pouhým přidáním částice „ne“ z ní lze získat opačné tvrzení.

3. Samostatná práce týmů: vytvoření případu - systém aspektů, argumentů, podpor, které budou týmu užitečné k prokázání správnosti a platnosti svého postoje. Vyhledávání a výběr potřebných informací, návštěvy poraden. Příprava demonstračních materiálů (tabulky, mapy, schémata).

4. nalezené materiály, diskuze, rozdělení rolí pro hru.

5. Debata.

6. Shrnutí výsledků hry, vystoupení Veletržní rady. Povzbuzování hráčů.

Způsob sestavování týmů - losování. Aby byly týmy rovnocenné, můžete uspořádat malý kvíz, kde se kluci lépe poznají a uvidí možnosti každého z nich. Tým může mít 8-10 lidí.

Organizaci hry zajišťuje kreativní (iniciativní) skupina. Děti spolu s učitelem dokončí myšlenku hry, vypracují plán přípravy a vedení případu, rozdělí mezi sebe odpovědnosti a stanoví datum a čas události.

Na sběr-start organizátoři pořádají malý kvíz, který účastníkům představí a ukáže jejich znalosti a dovednosti. Poté řeknou, proč si vybrali hru Debata, vysvětlí její pravidla a vlastnosti. Aby byly týmy rovnocenné, můžete losovat a zvlášť mezi chlapci a dívkami.

Po sestavení týmů můžete začít diskutovat a vybírat téma diplomové práce. Téma by mělo být jasné ve formulaci, slibné k diskusi, relevantní pro účastníky i diváky. Teze by navíc měla znít tak, že pouhým přidáním částice „ne“ z ní lze získat opačné tvrzení.

Například teze "Děti se zhoršily." Hledáme, kam je lepší vložit částici „ne“, abychom získali zajímavé téma k diskuzi: „Nejsou to děti, co se zhoršily“, „Děti se nezhoršily“, „Děti se nezhoršily“. nezhorší“. Vybereme vhodnou možnost.

V době samostatná práce týmy budují pouzdro.Členové týmu nejprve diskutují o obecné myšlence, diskutují o tom, jak nejlépe prezentovat vybranou tezi a její antipod, jaká fakta, statistiky a citace to mohou doložit. Pamatují si, co a kde viděli a slyšeli, jaké informace lze zahrnout, jaký materiál lze použít, kde je lze nalézt. Poté se vytvoří tři pracovní skupiny: první připraví materiál, určí, jak nejlépe vysvětlit téma debaty, který aspekt tohoto tématu je lepší přednést k diskusi, a vybere potřebné klíčové pojmy. Například v tématu „Děti se zhoršily“ musíte najít odpovědi na otázky: o jakých dětech budeme mluvit (věk, sociální postavení, pokud je „horší“, co je zdraví, duševní a tvůrčí schopnosti ).

Druhá skupina hledá argumenty pro potvrzení jejich pozice, tedy pokud se děti zhoršily, tak jakým způsobem, jak to můžeme potvrdit.

Třetí skupina vybírá možnosti protiargumentů, které mohou soupeři předložit, a hledá na ně odpovědi. Sbírají se informace, shánějí se potřebné rekvizity.

Začněte s jejich prací konzultační místa. Pracovat v nich mohou jak členové tvůrčího týmu, tak jimi přitahovaní „odborníci“ – lidé, kteří se v určité problematice orientují (děti – zástupci krajů, dospělí).

Po samostatné práci se týmy shromáždí na svém pracovišti, skupiny podají zprávu o tom, co udělaly, a začnou rozvíjet svůj výkon. Můžete použít tabulky, grafy, multimediální projektor. Jsou vybráni řečníci a zástupce týmu do Rady veletrhu (porota).

Přichází čas rozprava. Moderátor vítá publikum, mluví o důležitosti práce, kterou týmy odvedly, oznamuje pořadí vystoupení, schvaluje pravidla a zastupuje Radu veletrhu. Mluvčí týmu "Afirmace" zahajuje hru. Po označení pozic týmu prvními řečníky nemohou další řečníci provádět žádné změny a doplňky!

Níže uvedená tabulka ukazuje obsah celého herního procesu.

Průběh hry

hrát roli

Příkaz "Schválení"

Příkaz "Negativní"

Čas

Mluvčí-1

Představuje členy svého týmu, naznačuje, jak chápou téma („Věříme, že ...) a ty aspekty, které jsou navrženy k diskusi (Myslíme si, že dnes bychom měli diskutovat...).

Nabízí zavedení klíčových pojmů do hry (Když říkáme ..., znamená to ..., myslíme ...).

Představuje členy svého týmu, naznačuje, jak tématu chápou („Nesouhlasíme s postojem našich oponentů a věříme, že...), nabízí vlastní aspekty, které chce přinést k diskusi (Myslíme si, že že bychom dnes měli diskutovat...).

Souhlasí s klíčovými koncepty týmu soupeře nebo navrhuje zavést nové.

Vyjmenuje tři nejdůležitější argumenty na obhajobu své teze (zapisovatel je opraví).

5 minut.

Moderátor-1

Objasňuje klíčové pojmy pojmenované každým příkazem. Přivádí týmy k dohodě.

Moderátor-2

Objasňuje hlavní aspekt rozhovoru: „Takže naše dnešní debata bude o…“

Mluvčí-2

Uvádí podrobnou argumentaci všech tří tezí, které pojmenoval první řečník svého týmu.

7 min.

Moderátor-1

Nabízí kolo otázek, které pokládají druhým řečníkům hráči opačného týmu. Otázky by měly být zdvořilé, začínat slovy „Rozuměl jsem ti správně...“, „Co si myslíš...“, „Nemyslíš, že...“. Odpověď na otázku musí být rozumná.

Přednášející-3

Vyvrací argumenty a argumenty týmu protivníka.

Svůj projev končí zopakováním postoje svého týmu: „Takže bez ohledu na to, co říkají naši soupeři, věříme...“

Vyvrací argumenty a argumenty týmu protivníka. Svůj projev končí zopakováním postoje svého týmu: „Takže bez ohledu na to, co říkají naši soupeři, věříme...“

7 min.

Moderátor-2

Vyzývá členy týmu, aby přišli s novými argumenty na obhajobu své teze, pokud je mají. Každý hráč má právo uvést maximálně jeden argument. Argumenty by měly být formulovány v jedné větě.

6 min.

Mluvčí-1

Udělá shrnutí prezentace svého týmu a pojmenuje ty argumenty svých řečníků, které nejjasněji zdůrazňují výhodu pozice jeho týmu.

3 min.

Moderátor-1

Vytváří souhrn výkonů obou týmů. Zdůrazňuje klíčové otázky diskuse, upozorňuje na ty body, které se staly kamenem úrazu.

Rada spravedlivých

shrnuje. Zdůrazňuje klíčová témata diskuse, porovnává argumenty týmů, všímá si předností a slabin výkonů obou týmů, objektivity argumentů a poskytnuté podpory.

Oceňuje jak jednotlivé řečníky, tak vítězný tým

3 min.

Celkový

časem

1,5 hodiny

Poté členové tvůrčí skupiny vedou kolektivní diskuzi o hře: ptají se účastníků, zda se jim hra líbila, co nového se naučili, kde a jak lze tuto formu hry uplatnit, co učí, pomáhá, podporuje.

Poté je každému účastníkovi přidělen jeden odznak, který musí předat osobě ze své skupiny, která podle jeho názoru nejvíce přispěla k práci týmu. Kluci, kteří obdrželi nejvíce odznaků, se stávají účastníky třetí fáze akce.

Své by měli říct i členové tvůrčí skupiny, kteří sledovali práci rad. Mohou navrhnout novému týmu ještě pár lidí, kteří se dobře ukázali během přípravy nebo během debaty.

Témata k debatě:

Dětské organizace jsou nejlepší cestou k rozvoji osobnosti.

Televize ničí morálku mladé generace.

Je lepší žít ve městě než na venkově.

Korupce vede ke stabilitě státu.

Vladimir Putin je efektivní vůdce.

Musíme zakázat internet.

Potřebujeme uvolnit internet.

Školní uniformy jsou oprávněné.

Jaderné elektrárny mají své opodstatnění.

V Rusku je potřeba trest smrti.

Masmédia – pod přísnou kontrolou státu.

Občané Ruska mají možnost podílet se na nápravě zákonů.

Mladí studenti potřebují finanční podporu od státu.

Je nutná náhradní vojenská služba a zajištění odkladů odvodů z důvodu studia a rodinného stavu.

Existuje sociální nerovnost mezi teenagery.

Problém vztahu dětí a rodičů je řešitelný.

Používání obscénních výrazů ve společnosti je na vzestupu.

Hlavou státu se dnes může stát každý teenager.

Je lepší začít třeba s jednoduchými tématy

Vzdělávání chlapců a dívek by mělo být oddělené.

Žít ve velkém městě je lepší než žít v malé vesnici.

Lítost ponižuje.

Lidé potřebují příběhy.

Život je hra.

Člověk je králem přírody.

Rodiče by měli nést odpovědnost za zločiny svých dětí.

Vzdělávání na střední škole by mělo být specializované.

Zima je lepší než léto.

Zoologické zahrady by měly být zakázány.

Nejvíce je zajímá internet, média, vztah dospívajících mezi sebou a s rodiči.

Začínáme si s dětmi hrát na téma "V moderní společnosti je módní být vychovaným člověkem." Těžko pochopit, ale líbilo se mi to!

Ve škole probíhaly zajímavé diskuse na tato témata:

Služba v armádě - klady a zápory.

Moje budoucí povolání je pro duši nebo pro peníze.

Je snadné být mladý?

V rámci studia společenských věd ve třídě vedla debaty:

Trest smrti - pro a proti. (10 cel)

Kdo může za to, že se z teenagerů stávají zločinci – děti samotné, nebo dospělí? (7 buněk)

Co je lepší pro pokrok - reformy nebo revoluce? (8 buněk)

Je rodinná krize realitou? (9 buněk)

Je stát Ruské federace demokratický? (11 buněk)

Trochu jsme si to usnadnili. Žákům v 8.–9. ročníku bylo umožněno mluvit 3 minuty, odmítnutí položit otázku bylo zrušeno (méně pravidel a více odpovědnosti). Hlavní věc, kterou učíme děti (a dospělé, kteří se účastní jako diváci nebo porotci), je zdvořilost a hádat se s argumenty, nikoli s řečníkem. Okamžitě zastavíme hodnocení, odsuzování, výroky o projevu mluvčího. To je velmi důležité, jinak si dítě, zvláště to stydlivé, už nebude hrát.

Náš život. Jak to udělat zábavné a příjemné? Z různých důvodů nejsou všichni lidé schopni zahájit, rozvíjet a udržovat přirozenou konverzaci. Zvláště pokud musíte mluvit s cizím člověkem nebo s někým, do koho jste zamilovaní. Co dělat? Existuje jen jedna cesta ven – naučit se umění snadné konverzace. Tento článek obsahuje nejzajímavější témata a nápady k diskusi, které vám pomohou zorientovat se v jakékoli situaci a vytěžit z komunikace s lidmi maximum.

Zahajte konverzaci

Pro mnoho lidí je to nejtěžší část konverzace. Nevědí, o čem mluvit, začnou vnitřně panikařit, stydí se a pronášejí fráze z místa. Abyste tomu zabránili, nejprve se uklidněte. Komunikace by měla být zábavná, ne bolestivá. Navíc váš partner může být stejně rozpačitý a stejně se snaží vymýšlet zajímavá témata k diskusi.

Britové říkají, že nejlepší příležitostí k neformálnímu rozhovoru je diskuse o počasí. Zní to banálně, ale v některých případech to opravdu pomáhá překonat pocit trapnosti. Případně můžete účastníka upozornit na něco, co se děje poblíž nebo za oknem (neobvyklé oblečení kolemjdoucího, zajímavé znamení).

Nikdo vám však nezaručí, že vaše poznámka bude mít zájem dalšího člověka. Proto je lepší jednat pro jistotu. Většina lidí ráda sdílí své názory nebo mluví o tom, jak žijí. To nejen poskytne zajímavá témata k diskusi, ale také zpříjemní komunikaci.

Pokud toho člověka dobře neznáte, zeptejte se:

  • o jeho postoji k jakékoli situaci;
  • o tom, co je spojeno s jeho životem (kde se narodil, studoval, pracoval, cestoval; na co se v těch místech vzpomínalo);
  • o dětech, pokud je vaším partnerem rodič;
  • jak se seznámil s majiteli domu (pokud jste se potkali na večírku).

Když mluvíte s někým, koho jste nějakou dobu neviděli, zeptejte se:

  • co jste dělali, co se během této doby ve vašem životě změnilo;
  • o rodině, dětech, práci;
  • Viděli jste společné přátele?

Když mluvíte s někým, koho často vídáte (kolegové, spolužáci, spolužáci), zeptejte se této osoby:


O čem je nejzajímavější mluvit s většinou lidí?

Najděte společné téma:

Dobrá komunikace není možná bez skutečného zájmu účastníků rozhovoru o sebe navzájem ao téma rozhovoru. Mezi přáteli žádné problémy nebudou, ale co neznámí lidé?

buď upřímný

Pokud chcete na svého partnera udělat dobrý dojem, potřebujete upřímnost a to, o čem vám říkají. Bezvadné, ale chladné způsoby a nucený úsměv jen stěží zvítězí. Nekontrolované klábosení - také; kdo rád poslouchá dvacetiminutový monolog bez možnosti vložit slovo?

Umožněte tomu, aby se s vámi mluvil pohodlně. Hledejte zajímavá témata, o kterých byste oba mohli diskutovat, ptejte se na názor dané osoby a mluvte méně o sobě a pouze na požádání. Můžete se také střídat: poznámka o vašich záležitostech je otázkou pro partnera.

Dobrým způsobem, jak získat sympatie, je kompliment, ale vyrobený ze srdce a nebanální.

Diskutujte o proudu

Pokud nevíte, jak navrhnout zajímavé téma ke konverzaci, zamyslete se nad tím, o čem by člověk, se kterým mluvíte, chtěl diskutovat. Společenští lidé vám sami nabídnou téma, nezbývá než ho podpořit otázkami. S méně upovídanými partnery můžete diskutovat o aktuálních zprávách (vyberte si něco příjemného), o nových filmech nebo o něčem, co souvisí se situací (práce, jídlo, dovednosti, pěkný kus oblečení atd.).

Zajímá mě otázka


Tyto nebo jakékoli jiné zajímavé diskusní otázky můžete použít k tomu, abyste se dozvěděli něco nového o svém partnerovi a učinili konverzaci nepředvídatelnější a vzrušující. Jen nepoužívejte příliš mnoho otázek, člověk se z toho bude cítit trapně. Ideální možností je propojit otázku s aktuálně probíraným tématem. Zahajte konverzaci o něčem a střídejte otázky na partnera s malými částmi informací o vás.

Poznejte úskalí

Témata, kterým se vyhnout:

  • nemoc;
  • špatné návyky;
  • diety;
  • problémy;
  • vztahy, manželství, děti (pokud toho člověka neznáte);
  • rodiče (najednou má partner problémy v rodině?);
  • na penězích záleží;
  • náboženství, politika, sex a další „kluzká“ témata, ve kterých můžete člověka urazit náhodnou poznámkou.

Zaměřte se na partnera

Pokud komunikujete ve firmě, zapojte do konverzace všechny účastníky. Hoďte zajímavá témata k diskuzi prostřednictvím otázek a nenechte se unést dlouhými monology.

Pokud vidíte, že se partner nudí, změňte téma a chvíli mlčte, aby mohl převzít iniciativu. Neměli byste se bát pauz v rozhovoru, protože říct něco hloupého nebo urazit člověka bezmyšlenkovitou frází by bylo mnohem horší. Krátké ticho vám pomůže uvolnit se a přemýšlet o dalším průběhu rozhovoru.

Pokud si všimnete, že nějaké téma vzbudilo u vašeho partnera zájem, zapamatujte si to, abyste o něm mohli příště mluvit znovu. Pokud se člověku naopak zjevně něco nelíbilo nebo se zdálo nudné, vezměte na vědomí - již se tohoto problému nedotýkejte.

Stručné závěry

V komunikaci je hlavní skutečný zájem o toho, s kým mluvíte. V každé situaci se nejzajímavější témata k diskusi scvrkají na následující:


A ačkoli je komunikace jednou z nejobtížnějších činností v našem životě, stále se ji lze naučit, pokud projevíme upřímný zájem o to, o čem ostatní mluví a co chtějí.

Rozvojová školení s teenagery: Kreativita, komunikace, sebepoznání Gretsov Andrey Gennadievich

Metody skupinové diskuse

Metody skupinové diskuse

Pod Skupinová diskuzeškolení je chápáno jako „společná diskuse o jakémkoli kontroverzním problému, která umožňuje vyjasnit (případně změnit) názory, pozice a postoje členů skupiny v procesu přímé komunikace“ (Bachkov, 2000, s. 40).

Během diskuzí se nejčastěji mluví o:

? vývoj, vyskytující se přímo ve výcvikové skupině v průběhu práce (interaktivní diskuse). Taková skupinová diskuse se obvykle nevyčleňuje jako samostatný strukturální prvek školení, ale právě ta se na školeních používá nejvíce. Právě k takovým diskuzím patří diskuse o cvičeních a dalším dění ve skupině, výměna emocí a dojmů o prováděných cvičeních, řada technik pro získávání zpětné vazby. Diskutovat o cvičeních často trvá 2-3krát více času, než je skutečně provádět.

? problémy, významný pro většinu členů skupiny (tematická diskuse).Úkolem takové diskuse je na jedné straně výměna subjektivních zkušeností k příslušnému problému, demonstrující různorodost jeho vlastnictví a možné způsoby jeho řešení. Na druhou stranu, pokud se jedná o specifický problém, kterému skupina čelí, může být úkolem diskuse zvolit způsob jeho řešení.

? Minulá zkušenostčlenové skupiny (životopisná diskuse). Studium minulých zkušeností na trénincích zpravidla samo o sobě neslouží, k tomuto typu diskuse by se mělo přistupovat pouze v případě, že je nutné řešit problémy, se kterými se skupina potýká v současnosti. Kromě toho vám taková diskuse umožňuje vytvářet paralely mezi tím, co se děje na školení, a životními zkušenostmi účastníků nashromážděnými dříve.

Ve skupinových diskuzích se zpravidla rozlišuje několik fází (Marasanov, 1998 aj.).

1. Orientace. Stanoví se téma a cíle diskuse. Je třeba zajistit, aby téma pochopili všichni účastníci stejně. V opačném případě může být rozhovor bezvýznamný.

2. Sběr informací. Účastníci vyjadřují své názory, pocity, úsudky, nápady na podstatu uvažovaného problému. Pokud je diskuse o hledání řešení konkrétního problému, je vhodné vyzvat účastníky, aby vyjádřili všechna možná řešení, která je napadnou, s výjimkou jejich kritického hodnocení (tj. použít metodu brainstormingu).

3. Uspořádání, zdůvodnění a společné posouzení informací získaných během diskuse. Ve stejné fázi probíhá kritické posouzení dříve navržených možností řešení nastolených problémů.

4. Ukončení diskuse: shrnutí, porovnání cílů diskuse s dosaženými výsledky. Pokud byl diskutován konkrétní problém, je formulován způsob jeho řešení.

Prvky skupinové diskuse jsou nějakým způsobem přítomny při probírání jakýchkoli cvičení, přijímání zpětné vazby atd. Často však působí jako samostatná tréninková technika. V takových případech je účelem jeho aplikace nalézt řešení konkrétních problémů, kterým skupina čelí, nebo sdílet subjektivní zkušenosti účastníků s otázkami, které jsou pro ně významné a souvisejí s předmětem školení. V tréninkových skupinách dospívajících se tedy často diskutuje o vztazích s vrstevníky, bouřlivé diskuse o tom v některých případech vznikají spontánně. Adolescenti navíc čelí problémům souvisejícím s jejich vlastní budoucností. Ve skupinách, kde se vyvinula vysoká míra vzájemné důvěry, se toto téma často dostává do popředí.

Zde je několik dalších možností pro témata, která jsou obvykle relevantní pro teenagery a mohou tvořit základ skupinové diskuse:

? "Soucit a láska"(proč máme rádi právě ty, kteří mají rádi; jak dosáhnout reciprocity).

? "Jak si vybrat cestu k životu"(Psychologický základ pro volbu povolání).

? "Na zkoušku - beze strachu"(zlepšení efektivity přípravy na zkoušku, strategie chování při zkoušce, metody odstraňování úzkosti ze zkoušky).

? "Děti a předci"(problémy vztahů s rodiči; způsoby konstruktivního řešení konfliktních situací ve vztazích s rodiči).

Podle míry aktivity vedoucího lze skupinové diskuse rozdělit na strukturovaný(je stanoveno téma a upraveno pořadí diskuse) a volný, uvolnit(téma si předkládají sami účastníci, průběh diskuse není regulován, hostitel je pasivní nebo se diskuse účastní jako běžný účastník rozhovoru). Je skvělé, když sami teenageři předkládají témata, která jsou pro ně důležitá, ale zcela volné diskuse v teenagerských skupinách zpravidla nejsou příliš produktivní. I když diskuse začíná ve volné formě, moderátor do ní obvykle vnese nějaký prvek struktury. Níže diskutované metody vedení diskuse jsou ve skutečnosti pouze způsoby, jak ji strukturovat.

Zvážit základní techniky řízení průběh skupinové diskuse.

1. Kladení otázek. Umožňuje řídit skupinovou diskuzi, aktivovat její průběh, propojovat pasivní účastníky a klást akcenty do probíraného materiálu. Někdy je vysoce strukturovaná diskuse postavena výhradně na facilitátorových otázkách. Nejproduktivnější je používat otevřené nebo nepřímé (kladené ve formě kladné věty) otázky. Uzavřené otázky, které vyžadují velmi krátkou jednoslovnou odpověď, by měly být používány s velkou opatrností. Nepřispívají k diskusi, a pokud je takových otázek mnoho, mohou mít účastníci pocit výslechu, což vyvolává odpor. Zároveň jsou takové otázky opodstatněné, je-li nutné omezit průběh diskuse a tlačit účastníky na shrnutí jejích výsledků, jsou-li dospívající nadměrně aktivní, a také v opačné situaci – je-li skupina zcela pasivní a na otevřené otázky nejsou žádné odpovědi. V tomto případě uzavřené otázky, naznačující alespoň nějakou, byť krátkou odpověď, stále poskytují příležitost zahájit dialog a následně přejít k otázkám otevřeným. Doporučuje se také vyhnout se otázkám, které začínají slovem „proč“. Obvykle evokují pouze odpověď „protože ...“, obsahující pouze odkazy na vnější příčiny a nemající psychologickou hodnotu.

2. Zavedení pravidel. Je zřejmé, že při skupinových diskuzích musí být dodržována všechna základní pravidla tréninkové práce, která lze v případě potřeby účastníkům připomenout. Mimochodem, tato pravidla nejúplněji upravují postup pro absolvování skupinové diskuse, nikoli jiné typy aktivit. Pokud je během diskuse poskytnuta zpětná vazba, je třeba trvat na dodržování pravidel konstruktivní zpětné vazby (viz výše). A co je nejdůležitější, dospívající by se měli naučit dodržovat pravidlo „když jeden mluví, ostatní poslouchají“. Pokud je slabě pozorována, mohou být zavedeny další podmínky:

Pravidlo "Mikrofon": mezi účastníky je předmět předán z jednoho do druhého - například malá plyšová hračka. Mluví jen ten, kdo má tento předmět v rukou, ostatní poslouchají. Někdy je užitečné mít dva takové předměty, z nichž jeden je neustále v rukou přednášejícího (který si vyhrazuje právo mluvit bez ohledu na to, kdo má v rukou druhý předmět).

Pravidlo „parafráze“: účastník může vyjádřit svou myšlenku až poté, co svými slovy vyjádří hlavní myšlenku řečníka před ním.

3. Přímá instrukce. Ve strukturovaných diskuzích je často příležitost dát jasné a jednoznačné pokyny, jak konverzaci organizovat. Například při hledání řešení konkrétních problémů to mohou být pravidla brainstormingu. Jeho algoritmus je:

Prohlášení o problému ze strany facilitátorů;

Generování maximálního počtu řešení účastníky bez jejich kritického hodnocení;

Kritické posouzení navržených možností;

Výběr toho nejvhodnějšího.

Někdy je vhodné strukturovat diskusi po vzoru tzv. Balintovy skupiny. Taková diskuse probíhá podle následujícího algoritmu:

Jeden účastník uvede podstatu zvažovaného problému a položí skupině otázky, na které by rád dostal odpověď;

Ostatní účastníci v kruhu mu kladou upřesňující otázky;

Každý v kruhu vyloží svou vizi problému a odpoví na otázky položené skupině;

Účastník, který uvedl problém, uvádí svou vizi s přihlédnutím ke slyšeným názorům.

4. Vlastní vyjádření přednášejícího, vystupuje jako řadový účastník diskuse. Facilitátor může vyjádřit svůj názor, zaměřit se na libovolné fráze účastníků, shrnout dříve vyslovené názory apod. Na jedné straně bývají fráze moderátora hodnoceny jako významné, účastníci vnímají jejich přímý obsah. Na druhé straně facilitátor v tomto případě vystupuje jako referenční účastník, který prokazuje psychologicky kompetentní konstrukci výroků.

Pro efektivnější organizaci diskuse by měl moderátor dodržovat následující pravidla:

1. Není třeba nutit účastníky, aby v diskusi dodržovali přesně to pořadí myšlenek, které se facilitátorovi zdá správné. I strukturovaná diskuse znamená pro účastníky poměrně velkou svobodu.

2. Nechte diskusi vyvíjet se směrem k otázkám, které si teenageři uvědomí během vzájemného dialogu.

3. Snažte se podpořit jakoukoli teoretickou úvahu reálnými příklady a praktickými cvičeními. Jinak je teenageři nebudou schopni spojit se svými životními zkušenostmi.

4. Povzbuďte účastníky, aby si vytvořili vlastní psychologické představy. Pokud je totiž myšlenka vnímána jako vlastní, je mnohem pravděpodobnější, že ovlivní skutečné chování, než kdyby byla vnucena zvenčí!

5. Povzbuďte účastníky, aby spolu mluvili. Diskuze přeměněná v monolog přednášejícího ztrácí na účinnosti a přednáška není v žádném případě nejúčinnější metodou, jak dospívajícím zprostředkovat informace a navíc změnit jejich názory.

6. Pomozte účastníkům uvědomit si své vlastní návrhy, nápady, otázky, které během diskuse vyvstanou. Naučte je naslouchat nejen druhým, ale i sami sobě.

7. Pokuste se pozorně naslouchat tomu, co účastníci říkají, a povzbuzujte je, aby si navzájem naslouchali.

8. Schvalujte účastníky, když najdou argumenty nebo podporu pro své vlastní myšlenky, přesvědčení, přesvědčení.

9. Ukažte účastníkům, že to, co říkají, nutí posluchače, včetně vás, přemýšlet.

10. Netrvejte na tom, aby účastníci analyzovali, diskutovali o každé z otázek, dokud na ni nedostanou vyčerpávající odpověď.

I. Buďte opatrní při prosazování a prezentaci vlastních názorů, více povzbuzujte účastníky, aby přemýšleli sami za sebe. Vyhněte se manipulaci s nimi, abyste prezentovali svůj názor jako nejoprávněnější.

12. Nedělejte z diskuze psychoterapeutické sezení, pokus o řešení čistě osobních problémů účastníků.

Z knihy Vědomí: Prozkoumávejte, experimentujte, procvičujte autor Stephens John

Skupinová masáž Skupinové masáže 8-10 osob; volitelně - od 6-7 účastníků. Jedna osoba leží na břiše. Vedoucí klečí u hlavy a zbytek je umístěn vpravo a vlevo od ležící osoby. Celý postup se provádí tiše, sedí u hlavy

Z knihy Umění verbálního útoku autor Bredemeyer Carsten

Z knihy Sám se světem autor Kalinauskas Igor Nikolajevič

ŽIVOT A BYTÍ (V pořadí diskuse) Když mluvíme o svém životě, nejčastěji popisujeme události, které se nám staly v různých obdobích, vzpomínáme na některé skutečnosti, které změnily něco na naší cestě nebo v nás samotných, mluvíme o tom, co se nám stalo . Říkáme

Z knihy Morální zvíře autor Wright Robert

Z knihy Prorocké předvídání budoucnosti autor Emeljanov Vadim

Co nového přináší naše hypotéza do starých filozofických diskusí? Oprava pohledu na vztahy příčina-následek.Pojem času byl diskutován nekonečným počtem autorů. Není již možné pokrýt veškerou tuto literaturu a dokonce ani hlavní oblasti diskuse.

Z knihy Gender Psychology autor autor neznámý

Pokyny pro diskusi Během obecné diskuse je třeba věnovat pozornost následujícím důležitým bodům.1. B. Francis používá pojmy gender a sex jako synonyma a uvažuje o nich také z hlediska dominance či podřízenosti jednoho vůči druhému.

autor Ščerbatych Jurij Viktorovič

Skupinový sex Kromě sexu existuje mnoho krásných věcí. Například trojka. K., Kyjev (Z dopisu k "Speed-Info") Sex obvykle znamená velmi intimní komunikaci mezi dvěma lidmi, něco skrytého před zvědavýma očima, vztah, ve kterém "ten třetí je nadbytečný." Nicméně v sexuologii

Z knihy Hypnoterapie. Praktický průvodce od Karla Helmuta

Skupinová hypnóza Hypnózu lze provádět nejen individuálně, ale i na skupinových setkáních. Hypnotizéři obvykle provádějí indukci u subjektů, které se dobrovolně účastní skupinových demonstrací. Obvyklá praxe je vybrat si

Z knihy Jak si udržet úspěch. Umění komunikace. Technologie, iluze, možnosti autor Tsvetková Evgenia Gennadievna

Veřejné vystoupení a diskuse Veřejné vystoupení 1. K přípravě projevu nestačí pouze vybrat a strukturovat informace. Musíte najít cestu svých informací k tomuto publiku. A stejná technologie přesvědčování vám s tím pomůže. Za prvé,

Z knihy Demagogické vzorce - Základy polemiky s demagogy autor Bogatyrev Alexandr Petrovič

Veřejné diskuse 1. Nejprve si ujasněme, co je to veřejná diskuse. Kde se s tím setkáváme? Že jsou televizní debaty politiků před volbami veřejnou diskusí, je pochopitelné. Co když mluvíte s přáteli? Nebo na schůzce s obchodními partnery?

Z knihy Center of the Cyclone [Autobiography of Inner Space] od Lilly John

5. Odvedení diskuse od předmětu diskuse Tato jednoduchá technika se zpravidla provádí v případech, kdy demagog již nemá co říci k hlavnímu předmětu sporu.

Z knihy Psychologie lásky a sexu [Oblíbená encyklopedie] autor Ščerbatych Jurij Viktorovič

KAPITOLA 9. SKUPINOVÝ RYTMUS A SKUPINOVÁ REZONANCE V PRÁCI KAPR Hlavním výsledkem skupinových cvičení byla skupinová soudržnost. Každý z nich získal hlubší odpovědnost za každého člena skupiny. Došlo k velmi hlubokému rozdělení zkušeností a

Z knihy Rétorika. Umění mluvit na veřejnosti autor Leshutina Irina

Skupinový sex Kromě sexu existuje mnoho krásných věcí. Například trojka. K., Kyjev (Z dopisu k "Speed-Info") Sex obvykle znamená velmi intimní komunikaci mezi dvěma lidmi, něco skrytého před zvědavýma očima, vztah, ve kterém "ten třetí je nadbytečný." Nicméně v sexuologii

Z knihy Svět je na hraně: pružina je uvolněná autor Lukyanov Fedor

Kapitola 9 Technika diskuse Veřejné vystupování včetně prezentace poskytuje také odpovědi na dotazy publika – diskuse Diskuse je veřejný spor, jehož cílem je najít správné řešení problému porovnáním různých úhlů pohledu (objasnění

Z knihy Tradicionalismus, liberalismus a neonacismus v prostoru současné politiky autor Shchipkov Alexander Vladimirovič

Z autorovy knihy

Neofašismus jako pojem: ideologické diskuse a hranice významů V souvislosti s událostmi na Ukrajině jsme svědky návratu fašismu do evropské politiky. Stále však existují vážné problémy s analýzou situace a jasným chápáním fašismu jako historického fenoménu. Například,

Debata jako inovativní vzdělávací technologie. Z pracovních zkušeností

Ljašenko Valentina Vladimirovna

učitel zeměpisu a ekonomie

MBOU střední škola č. 20, Voroněž

Jaké máte asociace se slovem „debata“?

Spor, diskuse, střet názorů, prezidentské volby…

Pro moderní školáky jsou debaty zajímavým programem a vzdělávací a intelektuální hrou, kterou lze hrát v rodině, ve třídě i na turnajích a mistrovstvích různých úrovní.

Navíc, na rozdíl od jiných intelektuálních, kreativních a sportovních her, „Debate“ nejen přispívá k většímu zájmu studentů o vzdělávací materiály, ale také poskytuje rovné, skutečné příležitosti pro každého účastníka rozvíjet vůdčí schopnosti, naučit se uvažovat o problémech z různých úhlů pohledu, argumentovat svůj postoj rozumem, uznat právo na existenci jiných názorů, mluvit na veřejnosti.

Debata je tedy moderní inovativní vzdělávací technologií, jejímž hlavním směrem je připravit člověka na adekvátní vnímání světa a života v něm; na rozvoji žáka, na odhalení jeho osobního potenciálu. Po zvládnutí této technologie studenti plně realizují i ​​osobní, metapředmětové a předmětové výsledky zvládnutí hlavního programu všeobecného vzdělávání v souladu s požadavky Federálního státního vzdělávacího standardu.

Debata jako vzdělávací technologie má následující důležité vlastnosti:

1) probíhají podle určitých pravidel, což umožňuje kontrolovat průběh diskuse a adekvátněji hodnotit práci účastníků;

2) poskytnout účastníkům příležitost čerpat ze široké škály informací a faktů, aby mohli argumentovat svým názorem;

3) rozvíjet schopnosti kritického myšlení, tzn. dovednosti formulovat problém, zdůvodňovat a analyzovat diskutované myšlenky a nápady;

4) rozvíjet badatelské a organizační schopnosti (při uvádění argumentů je musí účastník podepřít důkazy, apelovat na různé zdroje a forma jeho projevu přímo ovlivňuje účinnost sdělení);

5) upozornit na problém z různých úhlů pohledu a zaměřit se na hledání možných způsobů jeho řešení.

Na rozdíl od jiných výukových nástrojů vyžadují debaty okamžité zahrnutí celé škály schopností a dovedností, protože herní základ debat neumožňuje účastníkům používat při rozhodování předem připravené algoritmy. V situaci nejistoty je třeba jednat okamžitě a rychle najít efektivní způsoby řešení problémů.

Při používání této technologie se využívají takové výukové metody jako kreativní, výzkumné, problémové prezentace, hledání, ale i výchovné metody - přesvědčování, sebevzdělávání, sebevzdělávání, seberozvoj a seberealizace.

Debaty lze vést jak ve třídě – při upevňování dříve probrané látky, tak i mimo vyučování.

Na naší škole pořádáme každoroční turnaj „Debata“ v rámci dekády dějepisu a zeměpisu. Turnaj se skládá z kvalifikační fáze (zápasy mezi týmy každé třídy), semifinále (zápasy mezi týmy paralelních tříd) a finále (zápasy mezi vítěznými týmy v semifinále). Další hru je vhodné odehrát za 4–5 dní, aby týmy měly čas na důkladné prostudování tématu. Čím hlouběji bude téma zpracováno, tím zajímavější bude hra!

Debaty začínají tématem. Téma je kontroverzní návrh, který tvoří základ pro debatu, zní jako prohlášení. Témata mohou být různá – od předmětu až po interdisciplinární, stejně jako jednoduše zajímavá pro teenagery v této fázi jejich života.

Příklad témat k debatě související s aplikací znalostí v geografii:

    Cestovní ruch poškozuje společnost;

    Velká rozloha území Ruska brzdí jeho ekonomický rozvoj;

    Zemi ohrožuje globální oteplování;

    Rusko potřebuje gastarbeitery;

    Ekonomika musí být hospodárná;

    Rusku dominuje americký způsob života;

    Péče o životní prostředí je luxus, který si již nemůžeme dovolit;

    Rozvojové země potřebují silnou diktaturu atd.

Oblíbená jsou i další témata, například: „Je lepší být chytrý než laskavý“, "Zkouška musí být zrušena" ale k tématu „Rychlé občerstvení je dobré pro zdraví“ je nejlepší začít hry v 8. třídě.

Téma debaty musí splňovat několik podmínek: jasnost a konkrétnost formulace; jednoznačnost porozumění; perspektiva pro diskusi; význam pro studenty. Na základě zkušeností z pořádání debat ve škole se při výběru tématu řídíme těmito pravidly: pro kvalifikační a semifinálové hry témata odpovídají množství probrané látky ze zeměpisu, dějepisu a společenských věd, pro závěrečnou hru studenti sami často navrhují téma a vybírají pro ně to nejdůležitější v současnosti moment problému. Tak se například vedly vzrušené debaty na tato témata:

"Pro ženu je hlavní věcí rodina",

„Teenageři 21. století – ztracená generace“ (téma navrhli sami studenti!),

"Vysoké vzdělání by se mělo platit!"

"Služba v armádě: rok v peci nebo povinnost k vlasti?"

Podstatné je, že téma debaty by nemělo být příliš složité.

Organizace debaty zahrnuje tři fáze: přípravu, vedení a diskusi.

1. Příprava na debatu.

Složitost debaty jako formy učení nespočívá ani tak v jejím vedení, ale v rozsáhlé přípravné práci, která zahrnuje následující kroky:

    Seznámení účastníků s podstatou, vlastnostmi, pravidly pro pořádání a vedení debat.

    Stanovení výchozí teze debaty.

    Výběr, studium a analýza hlavní literatury.

    Rozdělení rolí.

    Vývoj případu pojmů, argumentů, protiargumentů, podpěr - citací, faktů, statistik, které objektivně potvrzují konkrétní argument uvedeného aspektu.

    Vypracování hodnotících kritérií odborníky.

    Individuální instruktáž k postupu rozpravy.

Ve fázi přípravy debat je role učitele jako mentora, asistenta, průvodce zvláště skvělá, zejména pro začínající týmy, které se turnaje účastní poprvé, a také pro studenty 8. a 9. ročníku, protože stále nemohou plně ukázat hloubku a šíři svých úsudků.o některých sociálních otázkách. Je povoleno přilákat jako mentory pro týmy a studenty 11. ročníku, kteří prošli tříletou „školou debaty“ v předchozích turnajích.

Na kterou stranu – „Afirmace“ nebo „Negace“ tým bude hrát – rozhoduje los. Při výběru tématu pro další hru by proto studenti měli být připraveni každou pozici obhájit.

Potíže, kterým často čelí učitelé a studenti:

Nízká úroveň rozvoje řeči žáků;

Nízká úroveň komunikativní kultury;

Nízká motivace k samostatné činnosti;

Nedostatek dovedností v analýze, syntéze, srovnávání, zobecňování; neschopnost vyčlenit hlavní, zásadní.

Ale trenér týmu musí vždy pamatovat na to, že jakákoli technologie je jen prostředkem k dosažení vyšších cílů, pro které byla tato technologie vyvinuta. Dokážeme překonat všechno! Jen je potřeba být trpělivý, zaujmout kluky, někdy stačí navštívit zajímavý zápas zkušenějšího týmu nebo si poprvé zahrát sám.

2. Debata .

Debatu organizuje a řídí předseda. Nemá právo se účastnit samotné diskuse, protože je nezainteresovaná osoba. Předsedovi je nápomocen sekretář, který informuje řečníky o čase vyhrazeném pro vystoupení.

Hra je založena na imitaci klasické parlamentní debaty. Existují dvě strany, běžně nazývané vláda a opozice (potvrzení a popření). Vláda předkládá návrh zákona. Cílem opozice je dokázat soudcům a parlamentu, že tento návrh zákona nelze schválit. Všichni shromáždění posluchači (diváci) působí jako parlament a učitelé jako soudci – jsou to oni, kdo činí konečné rozhodnutí.

Účast v debatě podporuje hledání nových osobních zdrojů v oblasti partnerství. Je nutné pamatovat na správné chování reproduktorů. Je to dáno především tím, že účastníci jsou instruováni, aby se vyvarovali agresivity, neproduktivního „osobního jednání“, jakékoli jiné destruktivity. To znamená, že aby účastník mohl argumentovat svým názorem, musí mít řadu účinných přesvědčovacích komunikačních strategií a často i skvělý smysl pro humor. Debaty se tak jeví jako účinný prostředek k formování osobně významného postavení moderních školáků.

3. Diskuse o hře.Rozhodčí

Ne vyhrát, ale přesvědčit - to je to, co si zaslouží slávu “(V. Hugo)

Rozhodování v rozpravách provádí lichý počet rozhodčích. Hra nemůže skončit remízou (s výjimkou případů předchozí dohody organizátorů turnaje): rozhodčí musí rozhodnout ve prospěch jednoho z týmů.

Rozhodnutí rozhodčího je konečné, týmy se nemohou odvolat, ať to někdy chtějí udělat sebevíc - vždyť rozhodčí je často subjektivní a někdy rozhodčí nerozhodují vždy jednomyslně!

Kvalifikovaný rozhodčí není umění jednodušší než umění polemiky. Přeci jen rozhodovat, podněcovat další růst kvality hry, rozvíjet kognitivní aktivitu jejích účastníků a hlavně - zajistit objektivitu hodnocení není jednoduché.

Je velmi důležité, aby rozhodčí vystupoval pouze jako pozorný posluchač dialogu týmů, jako by dočasně „zapomněl“ své znalosti na toto téma.

V lékařské terminologii se používá termín "nula", tzn. snížit své předchozí zkušenosti v této oblasti na nulu. Dává tak týmům rovné šance, aby prokázaly svůj názor. Pro týmy je úkolem přesvědčit publikum, ne debatovat s člověkem, který celou hru mlčí a který pravděpodobně zná pravdu. Bohužel se stává, že se soudce dobrovolně či nedobrovolně zapojí do hry, mentálně oponuje tomu či onomu argumentu, uvádí svá pro a proti, a co je ještě horší, používá své přesvědčení jako kritérium pravdy.

Při vynášení verdiktu musí rozhodčí nutně zdůvodnit, proč se tak rozhodl, proč byl jeden tým přesvědčivější než druhý!

Rozhodnutí rozhodčího, komentáře a další informace se zapisují do protokolu, který na konci hry mohou hráči na jejich žádost předložit.

Není možné předvídat výsledek hry: někdy, jak se zdá, se zpočátku slabší tým ukáže být mnohem přesvědčivější než zkušení soupeři. Důležitou roli zde hraje důvěra řečníků ve správnost svého postoje, emocionalita jejich projevů, přesné otázky, humor a vynalézavost.

A závěrem bych rád řekl. Za několik let práce na této technologii ve škole je patrné, že debaty si získávají stále větší oblibu nejen mezi studenty vyšších ročníků, ale i mezi učiteli předmětů, kteří na závěrečné hry přicházejí i ve svůj metodický den. Diskuse o výsledcích finálové hry je emotivní a s řadou komentářů.

Existuje několik formátů pro pořádání debat. Zaměřujeme se na Světový školní debatní formát, se kterým se náš školní tým poprvé setkal na Mezinárodním debatním turnaji v Komárově.

Účast na tomto turnaji, stejně jako vítězství v parlamentních debatách pořádaných po dva roky Parlamentem mládeže Voroněžské oblasti, 3. místo v 1. mistrovství "Debaty 2015" mezi týmy vzdělávacích institucí ve Voroněži a všichni 3 řečníci tým vstoupil do první desítky řečníků města , setkání na Debatách se studenty Voroněžské státní pedagogické univerzity umožňují školákům nejen dosáhnout vyšší úrovně, ale také zvýšit sebevědomí, sebeúctu a další určování životní cesty . Účastnice mezinárodního turnaje v Komarově (Petrohrad), studentka naší školy Yana Grosheva, tedy působí jako asistentka jednoho z poslanců Voroněžské oblastní dumy.

Zkušenosti s vedením a účastí na debatách na různých úrovních nám umožňují dospět k závěru, že tato technologie je významná a důležitá jak pro školáky, tak pro studenty.

Přeji úspěch všem začátečníkům na této trnité, ale tak vzrušující cestě!

    Rozprava: Učebnicová metoda. soubor. – M.: Bonfi, 2001. – 294 s. (Tolerance: spojování sil) - Obsah: Svetenko T.V. Průvodce debatou: Proc. příručka pro učitele a studenty; Kalinkina E.G. Debata ve třídě: Učebnicová metoda. průvodce učitele.

Internetové zdroje

    Debatuje Mezinárodní vzdělávací asociace (IDEA) http:// en. wikipedie. org/ wiki/International_educational_association_"Debata" + http:// www. představovat. org/

Celosvětový formát školních debat http:// en. wikipedie. org/ wiki/Formát_debaty_světové_školy