Shrnutí kognitivního vývoje u malých dětí. Abstrakt lekce o kognitivním vývoji v rané věkové skupině Materiály a vybavení

Městská autonomní školka vzdělávací instituce"Kozlovské centrum pro rozvoj dítěte - Mateřská školka"Včela"

Shrnutí lekce

pro realizaci vzdělávací oblasti „Kognitivní rozvoj.

Úvod do sociokulturních hodnot"

Ve druhé skupině nízký věk na téma "zelenina"

Učitel druhé skupiny

Raný věk "Konvalinky"

Suleymanová Maria Veniaminovna

G.Kozlovka - 2015

Téma "Zelenina"

vzdělávací úkol: vytvořit představu o zelenině u dětí, upevnit schopnost rozpoznat a pojmenovat zeleninu.

Vývojový úkol: rozvíjet jemné motorické dovednosti ruce, obohatit slovní zásobu dětí na téma „Zelenina“, rozvíjet myšlení, zrakovou a sluchovou koncentraci.

vzdělávací úkol: vychovávat k vnímavosti, dobré vůli.

Materiál:

Modely, ilustrace zeleniny, hračka - zajíc, náklaďák - auto, model zahrady.

Integrace:

Vzdělávací oblast "Rozvoj řeči"

Vzdělávací oblast "Sociální a komunikativní rozvoj"

Průběh lekce:

Pedagog: - Chlapi, podívejte se, kdo se tady schovává v mém košíku? Dovolte mi, abych vám dal hádanku! Miluje mrkev, běhá chytře, s dlouhýma ušima a rychlýma nohama! Kdo je to?

Děti: - Zajíc!

Pedagog: - Uvidíme, jestli jsi uhodl správně nebo ne?

Učitel ukazuje zajíce z košíku.

Výborně chlapci! Pojďme si s ním hrát!

Hra "Zajíček"

Králíček šedý sedí

A kroutí ušima.

Takhle, takhle

A kroutí ušima.

Zajíčkovi je zima na sezení

Musíte si zahřát tlapky.

Takhle, takhle

Musíte si zahřát tlapky.

Je zima, aby králíček stál

Bunny potřebuje skočit

Takhle, takhle

Bunny potřebuje skočit.

Pedagog: - Výborně, kluci! A Zaichik přijel na náklaďáku a přivezl nám něco vynikajícího. Co je tam? (v sáčku rajče, zelí, mrkev, brambory, cibule, okurka).

Děti: - Zelenina!

Pedagog: - To je pravda, kluci, Bunny přinesl zeleninu. A chce, abychom mu pomohli sklízet. Můžeme vám pomoci?

Děti: - Pomoc!

Pedagog: - Kdo ví, kde roste zelenina?

Děti: - Na zahradě.

Vychovatel: - Přesně tak, na zahradě. Podívejte se, kolik záhonů zasadil náš králíček!

Předveďte uspořádání zahrady, povídejte si o zelenině.

Tělesná výchova minuta"Sklizeň".

Pojďme na zahradu

(Choďte v kruhu a držte se za ruce)

Budeme sklízet.

Taháme mrkev

("tahají")

Vykopáváme brambory

("Kopání")

Nakrájíme hlávku zelí,

("Odříznout")

Kulaté, silné, velmi chutné,

("ukaž kruh s rukama 3krát")

Vyberme si trochu šťovíku,

("Rip")

A vrátíme se na trať.

Pedagog: - Sklidili jsme, pomohli Bunnymu.

Didaktická hra"Nedělej chyby."

Veškerá zelenina je na stole. Učitel ukáže obrázek jedné zeleniny. Dítě volá z obrázku, najde mezi zeleninou. Ukazuje zbytek kluků a dává do košíku.

Pedagog: - Výborně, kluci, všichni to zvládli!

A teď si připomeňme, jakou zeleninu jsme pomohli zajíčkovi nasbírat na zahradě?

Děti vyjmenovávají názvy zeleniny.

Pedagog: - Výborně, kluci! Zaika přivezl zeleninu do naší školky v kuchyni ve svém náklaďáku. Teď musí jít domů. Pojďme se s ním rozloučit.

Děti: - Sbohem, králíčku!


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

Obsah softwaru:o Přímo obohacujte smyslová zkušenost děti, včetně sluchového, zrakového, hmatového vnímání.o Pomoc při zkoumání předmětů, zvýraznění jejich barvy...

Synopse ROD o "kognitivním vývoji" ve druhé skupině raného věku "Úvod do lidové hračky - matrjošky."

Seznamte děti s lidovou hračkou matrjoška; rozlišovat mezi počtem objektů (jeden-mnoho); formovat schopnost odpovídat na otázky, opakovat jednoduché fráze ....

Abstraktní vzdělávací aktivity na kognitivní vývoj na téma: "Procházka do lesa za veverkou" ...

Synopse kognitivního vývoje "Medvědí PEC" pro děti v raném věku (2-3 roky)

cíle:
Naučit účelné akce s předměty, napodobovat nové akce;
Stimulovat vývoj řeči prostřednictvím rozvoje jemné motoriky a hmatových vjemů;
Rozvíjet schopnost porozumět textu a provádět vhodné pohyby podle předlohy;
Přispějte k získání pozitivní emoce v procesu vyřezávání pomocí techniky natahování plastelíny prstem;
Přípravné práce: učení se písničky "Chrastítko", učení básničky od A. Borta "Medvěd", opakování říkanky "Na rovné cestě",
Zařízení: měkká hračka medvídek, šišky, chrastítka.

Postup lekce

vychovatel: Ahoj děti! Žijeme ve městě Kemerovo a kolem našeho města je velký zelený les. A připomeňme si, jaká zvířata žijí v lese.
Děti začnou vyjmenovávat divoká zvířata.
vychovatel: Jací jste dobří kamarádi, znáte všechna lesní zvířata. Víte, jak řešit hádanky?
Děti: Víme jak.
vychovatel: Tak to zkontrolujeme.
Spí v zimě v doupěti pod velkou borovicí,
A když přijde jaro, probudí se ze spánku.
Kdo je to?
Děti: Tohle je medvěd.
vychovatel: Je hnědý a huňatý
Hádejte lidi
Kdo, když postavil teplý dům,
V tom domě spí celou zimu.
Děti: Tohle je medvěd.
vychovatel: Výborně! Řekni, chtěl bys jít do lesa, navštívit medvěda?
Děti: Ano!
vychovatel: Super, tak jdeme na to.

Komplexní hra "Na rovné cestě":
Naše nohy jdou po rovné cestě,
Takhle, takhle. (chůze)
Naše nohy běží po rovné cestě,
Top-top-top, top-top-top. (běh)
A teď skok-skok, skok-skok přes oblázky!
Přišli jsme! (skákání na dvou nohách)

vychovatel: Tady jsme. Pojďme se pozdravit. Ahoj Mishka!
Medvěd: Ahoj děti!
vychovatel: Děti, podívejte, má medvěd oči? máš oči? Má medvěd nos? A kde máš nos? Má medvěd uši? kde máš uši? Má medvěd tlamu? A kde máš ústa?
Děti ukazují části těla.
Pedagog: Jací jste dobří hoši, všichni víte. Tak řekněme Mishce básničku.
Děti (ve sboru):
Upustil medvěda na podlahu
Medvědovi uřízli tlapu.
Stejně to nevyhodím.
Protože je dobrý.
vychovatel: Výborně, Míšovi se tvoje báseň moc líbila a chtěl si s námi hrát. Zahrajeme si s ním?
Děti: Pojďme!

Logorytmická hra "Medvěd".
Nemotorný medvěd se prochází lesem.
Sbírá šišky, zpívá písničky.
Boule se medvědovi odrazila přímo do čela.
Medvěd se naštval a kopl - top!
(děti provádějí pohyby v souladu s textem)
vychovatel: Míša dostala do košíku spoustu šišek, podívej!
Děti se dívají, kolik šišek je v košíku, a učitel náhodou šišky z košíku shodí.
vychovatel: To je škoda, ale hrbolky se pak všechny rozpadly. Posbírejme je zpět do košíku, aby medvěd nebyl naštvaný.
Děti, na veselou hudbu. začněte hrát hru "Sbírejte šišky!"
vychovatel: Výborně chlapci! Je čas, aby se medvěd vydal do lesa, dáme mu dárek a zase si spolu hrajeme.
Děti: Pojďme!

Písňová hra "Rattle"
chrastítko chrastítko,
hudební hračka
Jestli chceš, vezmi si dva
A řev, řev, řev!
Jestli chceš, vezmi si dva
A řev, řev, řev!
Schovejte chrastítko za záda
Odpočiňte si od hluku uší
Podívejte se na sousedy
A sedět tiše
Podívejte se na sousedy
A sedět tiše.
Medvěd: Děti, jste tak skvělé! Jsem velmi rád, že jste mě navštívili. A teď je čas, abychom se rozloučili. Sbohem, děti!
Děti: Sbohem medvěde!

Městský rozpočtový předškolní vzdělávací ústav

"Mateřská škola kombinovaného typu č. 53 "Mětina"

Zkompilovaný:

pečovatel

Glazov 2014

Cílová: Rozvoj smyslových standardů (barva), rozvoj paměti, myšlení, představivosti, celkového rozhledu dětí.

Programové úkoly:

Vzdělávací:

Naučte děti soustředit pozornost na barevné vlastnosti předmětů.

Naučte se rozumět slovům: "barva", "červená", "žlutá", "modrá", "zelená".

Formovat u dětí nejjednodušší metody identity, barevné odlišnosti nehomogenních předmětů.

Rozvíjející se:

Rozvíjet paměť, myšlení, smyslové schopnosti a obzory dětí.

Vzdělávací:

Vypěstujte si k přírodě benevolentní vztah a úctu k ní.

Metody a techniky:

Modelování herní situace za účelem formulování problému a vytvoření motivace, otázky pro děti, využití didaktických pomůcek, názorného materiálu, tělovýchovných minut.

Materiály a vybavení:

Gymnastická lavice, hračka kolobok, šablony květin z barevné lepenky (červená, modrá, žlutá a zelená), motýli ze sametového papíru na nitích (červená, modrá, žlutá a zelená), model slunce, muzikál nahrávání písně „Tady je to naše letní“ hudba. E. Winged, text Y. Entin.

Vzdělávací oblast "Kognice" (senzorika).

Průběh lekce:

Do skupiny jsou zařazeny děti s učitelem.

Vychovatel (V.): Chlapi, přišla k nám na návštěvu buchta - brunátná strana. Zve nás na zábavnou procházku s ním. Buchta zůstala doma. Nudil se, tak přišel k nám.


Tak tedy chlapi. Jdeme se projít s houskou. Souhlasíš?

Děti (D): Ano.

V.: Vydejme se na cestu a vydejme se na kolobok.

Drdol se kutálel skok-skok, skok-skok,

Po cestě pod mostem, skok-skok, skok-skok.

V .: Chlapi, perník zametl pod mostem a my projdeme po mostě.

Děti chodí na gymnastické lavici s podporou učitele.

V: Tady jsme. A kam nás ta houska zavedla? Podívejte, děti, tohle je slunná louka.

Zní to jako hudební nahrávka písně "Tady to je, jaké je naše léto."

V.: A na louce děti potká laskavé, mírné, hřejivé slunce. Zahřejeme si ruce.

(probíhá tělesná příprava)

Natáhli jsme dlaně ke slunci,

Ty nás hřeješ, sluníčko, je jich docela dost.

V.: Řekněme poděkovat slunci za jeho teplo.

D: Děkuji, zlato!

V .: Chlapi, hle, sluníčko naši mýtinu zahřálo a kytky na ní vyrostly. Jaké květiny rostly na trávníku? Jakou mají barvu?

D: Odpovědi dětí jsou červené, modré, žluté a zelené.

V.: Perníčku, pojmenovali kluci barvu správně?

Kolobok (K.): Ano, je to tak. A někoho jsem viděl. Kdo letí na naši mýtinu?

V.: Zjistily jste, děti, kdo letí na naši mýtinu?

D: Jsou to motýli.

V.: Správně, to jsou motýli.

Motýl hledá květinu

nenajde svůj okvětní lístek.

Pomoz jí, příteli!

V.: Kluci, motýli, taky jako květiny jinou barvu- červená, modrá, žlutá a zelená. Sašo, řekni mi, jakou barvu mají motýli?

D: Dětská odpověď.

V.: Výborně, Sašo, motýli jsou červení, modří, žlutí a zelení.

V.: Kluci, každý motýl miluje svou vlastní květinu. Červený motýl přistává na červeném květu, žlutý motýl přistává na žlutém květu, modrý motýl přistává na modrém květu a zelený motýl přistává na zeleném květu.

Ulyano, tvůj modrý motýli, kterou květinu zasadíš?

Odpověď dítěte: Na modrém květu.

V.: Chytrá, Ulyano! A ty, Sophie, na jakou květinu zasadíš svého žlutého motýla?

Odpověď dítěte: Na žlutém květu.

V.: Správně, Sophie, na žlutém květu. A ty, Denisi, řekni, jakou květinu měl rád tvůj červený motýl?

Odpověď dítěte: Červený květ.

V.: Přesně tak, Denisi, dobře! Kluci, jakou barvu modrého květu přistane motýl?

D: Modrý motýl.

V.: Kluci, kdo má motýla stejné barvy?

Odpovědi dětí.

V.: Přesně tak, děti, Rom má motýla modré barvy! A kdo má zelený květ?

Odpovědi dětí.

V .: Výborně, kluci, Maxim má zelený květ!

Kluci, perník nás zve na hru "Motýli a květiny". Budeme si hrát s kolobokem?

Učitel vysvětlí dětem hru.

V .: Kluci, budeme motýli:

Létali, létali, seděli na větvích

(červená, žlutá, modrá, zelená).

Otázka: Děti, rády jste si hrály?

D: Líbilo se mi to.

V.: A kolobok měl také rád hru.

Dnes jsme vyrazili s kolobokem na lesní mýtinu, kde rostly květiny různých barev a také pomohli motýlům najít jejich květinu.

V .: Chlapi, perník spěchá domů do své pohádky, pojďme na cestu a jdeme za buchtou. Ukáže nám cestu domů.

Synopse OOD pro kognitivní rozvoj (FTsKM) „Zajíček na návštěvě u kluků“ pro děti raného věku (2-3 roky).
Autor: Gribanova Anna Leonidovna Pozice a místo výkonu práce: vychovatelka, MBDOU č. 44 "Mateřská škola kombinovaného typu", Kemerovo.
Popis materiálu: Upozorňuji na shrnutí otevřené povolání„Zajíček na návštěvě u kluků“ pomocí regionální složky. Materiál zahrnuje tyto vzdělávací oblasti: „Kognitivní rozvoj“ a „Rozvoj řeči“. Nástin lekce může být užitečný pro učitele a vychovatele v raném dětství další vzdělání na ekologii. Účel: Pokračovat v seznamování dětí s divokými zvířaty - zajícem. úkoly:
Seznámit děti se zvířecím zajícem, poskytnout představu o částech těla zajíce, o rysech života zajíce v zimě a letní období, o rysech města a lesa.
Doplnit pasivní slovní zásobu, aktivovat dětskou řeč.
Rozvíjet smyslové vnímání, schopnost rozlišovat bílé a šedé barvy.
Rozvíjejte srovnávací dovednosti.
Rozvíjet fyzické dovednosti, schopnost správně dýchat, jemnou motoriku rukou.
Pěstujte pečlivý přístup k hračce, lásku k divoké zvěři.
Vybavení: Hračka Zajíc, kartičky s obrázkem zvířátek na dechová cvičení, obrázek zajíce v zimě a v létě, vystřižené zajíčky z bílého papíru, listy bílého papíru na zážitek pro každé dítě, ilustrace města, lesa a dům zajíce.
Mrtvice:
Pedagog: Kluci, podívejte se, kolik hostů k nám dnes přišlo, pojďme se pozdravit.
Děti: Ahoj!
Vychovatel: Aha, a kdo to tam šustí? (Učitel přistoupí k domu a vytáhne zezadu hračku zajíce)
Děti: Zajíc.
Vychovatel: Přesně tak, zajíci. Ahoj Bunny! proč se tak třeseš?
Zajíc: Hrozné, utekl jsem z lesa, běžel, běžel a ztratil se. Dostal jsem se k vám, ale kam nechodím, do velkého domu nebo tak.
Pedagog: Kluci, kde to žijeme?
Odpovědi dětí.
Učitel: Žijeme ve městě. Jak se jmenuje naše město? (ukázat obrázek) Město má velké domy, asfaltové silnice, obchody, nemocnice a naši školku. Kluci, kde bydlí zajíček?
Děti: V lese.
Pedagog: V lese nejsou žádné domy ani cesty, ale jen stromy, cesty, houby.
Bunny: Oh, v lese je to tak děsivé. Když jsem utíkal z lesa, viděl jsem tolik hrozných zvířat.
Pedagog: Kluci, víte, jaká zvířata potkal zajíc?
Děti vyjmenují známá divoká zvířata.
Pedagog: Výborně, zkontrolujeme se, jmenovali jsme všechny? Učitel rozdá kartičky a děti plní úkol (Fouknout na kartičku, vidět a pojmenovat zvířátko).
Pedagog: Tolik zvířat viděl zajíc na cestě. Ale nejsou všechna zvířata děsivá?
Zajíc: Ne, kamarádím s veverkami, ježky, jezevci a chipmunky.
Vychovatel: Sedni, zajíci, odpočívej a my se na tebe podíváme ze všech stran a vstaneme, abys lépe viděl.
Vychovatel: Zajíc má tlapky, přední a zadní (ukázat). A máme ruce, pravou a levou, nohy, pravou a levou. Máme torzo (ukázka) a má ho i zajíc. Hlava. Zatřes hlavou a zajíček s tebou.
..... ukaž, kde má zajíc oči, dobře, a teď mrkni očima.
..... ukaž, kde má zajíc uši, ale my máme uši? Kde?
…. ukázat, kde má zajíc nos, a my máme nos? Dýchejte nosem. Stejně jako zajíček.
...... ukaž, kde má zajíc tlamu a zub v tlamě, vyklepal zuby.
Oh, kde mám ocas? Viděl jsi můj ocas? Kde je?
Děti: Nemáme ocas.
Pedagog: Dobře, ale zvířata a ptáci ano. Podívejte, zajíček má také ocas. Co je zač?
Děti volí přídavná jména.
Pedagog: malý, měkký, načechraný, krátký, kulatý, malý, zábavný, podsaditý ... Umožňuje vám dotknout se ocasu. Tělo zajíce je pokryto srstí jako kočka nebo pes.
Ukazuje obrázek zajíce v zimě.
Pedagog: Kluci, proč má náš zajíček na obrázku šedobílé vlasy?
Odpovědi dětí.
Pedagog: Žijeme na místě, kde je spousta sněhu, bílý jako list papíru, vezmi ho, polož na něj bílého zajíčka. Tady je zajíček na zasněžené lesní mýtině. Vidíš králíka? Ne. Proč? Ale přišlo jaro, náš zajíček převlékl kabátek do šedého a v lese brzy roztaje sníh a zajíček se v šedém kabátku schová za keř. Vychovatel: Zajíčku, šel jsi na procházku, varoval jsi maminku?
Zajíc: Samozřejmě. A máma a táta.
Učitel: Řekni nám, kde bydlíš.
Zajíc: Každý máme svůj domov a zvířata mají svůj domov. Jen zajíci nehrabou díry a nedělají hnízda, žijeme v díře pod keřem. (ilustrační displej).
A doma na mě čeká maminka - zajíc, tatínek je zajíc a moji bratři jsou zajíci.
Učitel: Zopakujme. Zajíc a zajíc mají hodně králíků, spočítejme je.
Prstová hra "Jedna, dva, tři, čtyři, pět." A skákali jako králíci.
Pedagog: Kdo nás dnes přišel navštívit? Kde bydlí zajíc? Kdo čeká doma na zajíčka? A proč přišel zajíček v šedém kožichu? Náš zajíček domů nespěchá, maminku upozornil, že si půjde hrát s dětmi do školky. Jak si můžeme hrát se zajíčkem? Výborně, vyndejte nábytek, nádobí, připravte auta, budeme si hrát se zajíčkem.


Přiložené soubory

Široková Natalja Alexandrovna. vychovatel. MKDOU Galkinsky školka "Bell" Sverdlovská oblast.

Cílová: Formovat schopnost rozlišovat a používat pojmy „velký“, „malý“ v řeči.

úkoly:

O. - naučit rozlišovat ve velikosti (velký, malý);

R. - vyvinout oko;

B. - pěstovat zájem o společné aktivity s dospělými a vrstevníky

Práce se slovní zásobou: velký malý.

materiály: pyramida, velké a malé míče, velké a malé koše, balónky.

Průběh lekce:

Učitel: Kluci, podívejte, dnes k nám přišel zajíček! Pojďme ho pozdravit! (Děti pozdraví zajíčka).

Učitel: Zajíčku, řekni nám, proč jsi přišel k dětem do školky.

Zajíc: Kluci, v zimě je v lese nuda, skoro všichni moji kamarádi jsou spící zvířata a není si s kým hrát. A rád hraji!

Učitel: Kluci, zahrajeme si se zajíčkem? (odpovědi dětí) Přijďte si zahrát.

Ai - ai - ai, králíčku, rozházel jsi prsteny?

Na podlaze jsou rozesety pyramidové kruhy.

Zajíc: Chtěl jsem si hrát s pyramidou, ale nepodařilo se mi ji sestavit.

Učitel: Pomozme mu sesbírat pyramidu. Jen je potřeba správně sestavit, nejdříve velké kroužky, pak malé.

Učitel drží tyč, na které jsou navlečeny kroužky. V průběhu sbírání pyramidy učitel upřesňuje velikost prstenu. Když je pyramida sestavena, učitel žáky chválí.

Zajíc: Díky kluci za pomoc!

Učitel: Kluci, umíme vy i já, jak hrát hru „Sedí malý bílý zajíc“? (odpovědi dětí) A naučme na to hrát i zajíčka!

Dynamická pauza: "Sedí malý bílý zajíček."

Sedí bílý zajíček

Pohybuje ušima.

Takhle, takhle

Pohybuje ušima.

Zajíčkovi je zima na sezení

Musíte si zahřát tlapky.

Takhle, takhle

Musíte si zahřát tlapky.

Je zima, aby králíček stál

Bunny potřebuje skočit.

Takhle, takhle

Bunny potřebuje skočit.

Někdo vyděsil zajíčka

Bunny vyskočil... a utekl.

(Děti si dřepnou ve volné formaci a pohybují rukama a zobrazují s nimi uši zajíce.)

(Na slova „Musíme zahřát tlapky“ děti tleskají.)

(Na slova „Zajíček potřebuje skákat,“ děti skočí na místě.)

(Dospělý tleská rukama. Zajíčci běží do svých domů.)

Učitel: Odpočiň si? Vidíš, co tady máme?

Děti: Balónky.

Učitel: jakou mají velikost?

Děti: Velký a Malý.

vychovatel: Správně. Vezmeme si míč. Sašo, jaký míč máš v ruce? (velký) A jaký má Kirill míč? (malý) A Zhenya má velký míč a Vova má malý. Podívejte, kluci, tady jsou dva koše, jaká je to velikost?

Děti: Velký.

Učitel: A tohle?

Děti: Malý.

Učitel: Dáme koule do košíčků: do velkého - velké koule a do malého - malé.

Učitel: Výborně chlapci. Bunny je moc rád, že sis s ním hrál.

Zajíc: A teď už musím domů do lesa, sbohem (děti se loučí se zajíčkem)

Učitel: Kluci, kdo nás přišel navštívit?

Jakou hru jsi hrál se zajíčkem?

Co jsme dali do košíků?

- Které míčky jsme nasbírali do velkého koše a které do malého?

Učitel:- Výborně! Ve třídě se ti moc dařilo a já si pro tebe připravil překvapení (rozdávám omalovánky). A teď, kdo chce, může zdobit.